Koenzim Q10

V roce 1957 se podařilo prof. Greenovi z univerzity ve Wisconsinu

izolovat z buněk srdce zvláštní látku, chemicky zvanou UBICHINON.

Jde o látku ubiquitárního charakteru (nachází se ve všech

živočišných buňkách).

Látka byla pro svůj účinek nazvána KOENZYM Q10 a jde o látku nezbytnou pro produkci energie ve všech buňkách. Za chemický výzkum této látky byla v roce 1978 udělena Nobelova cena. U člověka je koenzym Q10 syntetizován v játrech a soustřeďuje se ve všech buňkách, kde váže energii vzniklou trávením potravy. A právě proto je koenzym Q10 také nazýván generátorem výroby buněčné energie.

V lidském organizmu má koenzym Q10 dvě základní funkce:

  1. ukládá energii do chemických vazeb.
  2. silným antioxidačním účinkem vychytává nežádoucí volné oxi-radikály.

Vedle těchto základních funkcí má koenzym Q10 schopnost v těle blokovat všechny nepříznivé důsledky stresu. Vlivem onemocnění nebo stárnutí se snižuje schopnost jater syntetizovat koenzym Q10 v dostatečném množství, a proto se zásoby energie v těle rychle vyčerpávají. Podle vědců snížení zásob koenzymu Q10 v těle může vést ke vzniku celé řady chorob, a to nejen vnitřních, ale i chorob a projevů stárnutí kůže. Množství koenzymu Q10 v těle je spolehlivým ukazatelem stárnutí organizmu.

U koenzymu Q10 je tedy žádoucí zajistit dostatečnou hladinu ve všech buňkách organizmu. Toto se děje také i podáváním různých forem potravinových doplňků s obsahem koenzymu Q10 (bohužel vzhledem k velmi vysoké ceně koenzymu Q10 je ve většině těchto doplňků nedostatečné množství potřebné pro zajištění denní dávky). Vhodný způsob aplikace Q10 je i v příslušné kosmetice. Nutno dodat, že koenzym Q10 je zcela netoxický a nealergizující a jeho dodávání do lidského organizmu jakoukoliv formou nemá žádné vedlejší účinky.

Dodávání koenzymu Q10 do organizmu vede ke zpomalení stárnutí celého organizmu a především preventivně zabraňuje předčasnému stárnutí a projevům, které jsou s tímto spojeny (stárnutí pokožky a tvorba vrásek). Tím se může prodloužit i předpokládaná délka života.

Koenzym Q10 se stále častěji uplatňuje i v léčebné kosmetice a to pro svůj spolehlivý účinek - silný omlazovací účinek na stárnoucí pleť, u které udržuje žádoucí vodní režim. Pleť je současně lépe prokrvena, a tím se doba mladistvého vzhledu déle udrží. Při této příležitosti nutno připomenout, že každá pleť začíná stárnout po dvacátém roce věku a pro její udržení většina jedinců o ni musí dobře pečovat.

Koenzym Q10 v krémech, gelech, maskách a pleťových vodách a mlécích působí jako ochranný filtr i proti nežádoucímu UV záření. Spolehlivě působí proti různým neurodermatozám a tlumí projevy lupenky. Má ochranné působení i na velmi citlivou pleť. NEZAPOMEŇTE! Koenzym Q10 je látkou lidskému tělu vlastní a jeho používání napomáhá nejen déle udržet dobrý zdravotní stav Vaší pokožky, ale udržet i celkový zdravotní stav Vašeho organizmu. Dosáhnout mladistvého vzhledu Vaší pleti a snížit nežádoucí projevy stárnutí na minimum. Firma TOPVET dodává kosmetickou řadu s vysokým obsahem koenzymu Q-10, a to za přijatelné ceny pro všechny, kteří věří českým výrobkům.